Grafowe bazy danych - Neo4j 23 marca
Ogromna część projektów lub usług korzysta z jakiegoś źródła danych - zazwyczaj jest nim relacyjna baza jak Postgres lub MySQL, przechowująca je w formie tabel. W niektórych przypadkach architekci decydują się na użycie baz zorientowanych na dokumenty, jak na przykład MongoDB, jeśli zależności między informacjami nie grają istotnej roli, a projektowany system powinien być bardziej elastyczny. Poza tymi dwoma najczęściej stosowanymi rozwiązaniami istnieje jeszcze kilka innych, a jednym z nich jest utrwalanie informacji w postaci grafu, za pomocą węzłów i krawędzi.
Podczas swojej prezentacji opowiem o tym jak działają grafowe bazy, jak przechowują dane oraz kiedy powinniśmy rozważać ich użycie. Przedstawię ich zalety i wady, a za przykład posłuży mi Neo4j - najpopularniejsze rozwiązanie tego typu oferujące szeroki wachlarz możliwości. Jeśli chcesz zobaczyć Neo4j „w akcji” na praktycznym przykładzie, a także dowiedzieć się w jaki sposób użyć grafowej bazy danych do detekcji fraudów, stworzenia silnika rekomendacji czy sieci społecznej - serdecznie zapraszam!
– Software Engineer w Allegro od 2017 roku pracujący w zespole tworzącym rozwiązania i usługi mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa kupujących na platformie. Lubi podejmować wyzwania, testować nowinki ze świata IT, a wolny czas najczęściej spędza przy grach komputerowych lub książkach.